Romantický Máchův kraj

Máchův kraj patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa v České republice. S romantickým rázem krajiny ostře kontrastují tajemstvím zahalené rokle a podivné skalní útvary. Kraj se může pochlubit Máchovým jezerem, které je jako stvořené k projížďkám na loďkách a k letnímu koupání. Kdo holduje památkám, nesmí vynechat středověké hrady. Vášnivé cyklisty potěší cyklostezky.

zdroj: Radka Kelichová

zdroj: Radka Kelichová

Přírodní zajímavosti

Skalní útvar Králův stolec se nachází 2 km od Doks a podle pověsti zde odpočíval Karel IV, když lovil v tamějších lesích.

V národní přírodní rezervaci Břehyně – Pecopala stojí za vidění rybník, který byl založen roku 1287.

Severně od Starých Splavů zamiřte k Provodínským kamenům. Nejvyšší skálou je Spící panna, z níž se vám otevře úchvatná vyhlídka do kraje.

Pískovcovou Braniborskou jeskyni najdete nedaleko Starých Splavů. V dobách válek v 18. století sloužila jako úkryt pro dokské obyvatele.

Kokořín

zdroj: Radka Kelichová

zdroj: Radka Kelichová

Hrad byl po staletích chátrání zrestaurován až ve 20. století. Návštěvníci se mohou těšit na rytířskou síň, lovecký předpokoj, dva obytné pokoje a podkrovní síň. Výhled na krajinu se vám naskytne z obranné hradní věže. Hrad lze obejít ochozem po cimbuří.

Čtěte také:   Kouzelná Indonésie

Hrad Houska

zdroj: Radka Kelichová

zdroj: Radka Kelichová

Tajemný gotický hrad Houska s údajnou bránou do pekla uchvacuje milovníky záhad. Původní nástěnné malby jsou k vidění v kapli a tzv. zelené komnatě. Do dávných dob se přenesete v loveckém salónu s dančími trofejemi, rytířském sálu, jídelně a tanečním sálu. Odvážlivci, kteří nevěří na báchorky o peklu, mohou na hradě uzavřít manželství.

Comments are closed.