Proč je důležitá znalost cizího jazyka?

Většina středoškoláků si výhody znalosti cizího jazyka vesměs uvědomuje jen při hraní počítačových her, poslechu hudby nebo sledování filmů. Pak ale přijdou do práce a nestačí se divit…

Dnešní moderní doba vyžaduje čím dál více znalost cizího jazyka. Téměř na všech pracovních pozicích je komunikace v cizím jazyce stěžejní. Jedná se převážně o jazyk anglický, avšak lze se setkat také s jazykem německým, francouzským nebo španělským.

Vzhledem k současnému dění a historickému kontextu se nelze čemu divit. Anglický jazyk se velice rychle rozšiřuje do ostatních částí světa, a tím se stává globálním jazykem. České i zahraniční korporace se přizpůsobují aktuálnímu vývoji světa a rozšiřují své pole působení. Podniky se tím pádem orientují převážně na mezinárodní trh, ať už jde o výrobu určitého zboží či poskytování obchodních služeb.

Studium jazyků

Z toho tedy jasně vyplývá, že pokud se ucházíme o byť jen méně prestižní pracovní pozici, cizí jazyk je nevyhnutelnou znalostí jedince. Jako příklad lze uvést manažera marketingového oddělení, který by bez znalosti angličtiny prakticky nemohl vykonávat náplň své práce. Jak by mohl rozšířit povědomí o budoucím projektu určité mezinárodní firmy, pokud by nedokázal aktivně využívat cizí jazyk? Poměrně těžko. S využitím našeho mateřského jazyka by oslovil pouze českou veřejnou společnost a ztratil by mnoho potenciálních zákazníků.

Čtěte také:   Většina bankomatů v České republice přejde na nový operační systém

Jako další ukázku nutné znalosti anglického jazyka můžeme pozorovat u odborně zaměřených IT profesích, ať už se jedná o síťového správce serveru, specializovaného IT analytika či PHP programátora. Na všech zmíněných pracovních pozicích se v žádném případě neobejdete bez znalosti pokročilejší angličtiny. Důvodem je velice prostý fakt: Všechna tato odvětví vznikla převážně v Americe a základem jejich práce je anglický jazyk. PHP programátor programuje aplikace speciálním kódovacím jazykem, který má však základ v jazyce anglickém. Stejně tak jako analytik musí znát odborné termíny týkající se operačních systémů.

A co z tohoto článku vyplývá pro nezaměstnané? Kurzy cizího jazyka nepatří zrovna k nejlevnějším záležitostem, avšak v budoucím profesním životě se jistě vyplatí. Nikdy nelze předvídat, zda Vám někdo náhodou nenabídne přivýdělek na pracovní pozici, jejíž náplní bude zastávat průvodce po pražských památkách, kam často zavítají londýnští turisté.

Autor: Crejzi

Foto se svolením: – https://www.flickr.com/photos/kojotisko

Comments are closed.