Freelancer – aneb když chcete být nezávislí

V posledních letech se v Evropě rozšiřujte trend podnikat jako nezávislý profesionál, odborník v nejrůznějších odvětvích nebo jako umělec. Takovému člověku se říká freelancer.

zdroj: stock.xchng by DaVincis

zdroj: stock.xchng by DaVincis

Výhody a nevýhody

Získáte svobodu a jste si vlastním šéfem, na druhou stranu nemusíte sehnat dostatek zakázek anebo vám za vykonanou práci nezaplatí.

Mějte své místo a čas

Pro svou práci byste měli mít zařízenou pracovnu, nikoliv pracovat po večerech v obýváku. Vytvořte si ke svému podnikání prostor a promyslete si, kolik zakázek zvládnete. Nezapomínejte na čas strávený administrativou, plánováním a hledáním zakázek.

Správné načasování

Nejméně náročnější varianta je, když začnete podnikat při zaměstnání. Během této doby si uděláte představu o tom, zda je o vaši práci zájem a jak je zaplacena. Když údaje vyhodnotíte kladně, můžete své dosavadní zaměstnání opustit.

Plánujte a držte se plánu

Vytvořte si podnikatelský plán a naplánujte si svou představu do jednotlivých kroků. Všechny plány je však zapotřebí dodržet.

Nedostatek práce

Také si promyslete, co budete dělat v případě, když nebudete mít zakázky. Nabízí se zde využít čas jako dovolenou, ale raději jej využijte ke sebevzdělání, tvorbě PR nebo reklamy.

Čtěte také:   Lidé si „pochutnávali“ v McDonalďs na prošlém masu

Držte se stanovených priorit

Zodpovězte si, zda jsou pro vás nejdůležitější zakázky s okamžitým ziskem, nebo ty, díky kterými si budujete dobré jméno. Berte i zakázky, které nejsou příliš zábavné, a které nebudete dělat pro radost, ale pro peníze. Jen tak se jako freelancer uživíte.

Comments are closed.