Vybudovali jste firmu nebo podnik, který chcete přenechat svým potomkům z důvodu blížícího se důchodového věku nebo proto, že chcete od podnikání upustit? Připravte je na to co nejlépe, aby zavedené jméno vaší společnosti dostálo dobré pověsti i po vašem odchodu.
Buďte vzorem
Děti narozené v letech 1982 – 2004 jsou zvyklé, že se mohou spolehnout na rodiče, učitele a mentory. Staňte se také jejich učitelem a seznamte je s tím, jak rodinný byznys funguje, jaká úskalí na ně čekají a jaké vlastnosti je zapotřebí rozvíjet k úspěšnému vedení firmy.
Naordinujte jim negativní zkušenosti
Bojíte se toho, aby váš podnik nezbankrotoval do roka ode dne, kdy převedete firmu na svého potomka? Pak je nanejvýš důležité nevodit je za ručičku a nechat je udělat pár chyb, z kterých se poučí. Nelamentujte nad zkaženou objednávkou, naopak to využijte k tomu, abyste ho na chybu upozornili, vysvětlili a pomohli ji vyřešit.
Definitivní odchod
Jistě se těšíte na zasloužený odpočinek v důchodu. Až v něm budete a firmu slavnostně předáte do rukou vašim potomkům, snažte se důvěřovat jim a nevměšujte se již do chodu firmy ani do řízení.
Buďte „při zemi“ s očekáváními
Máte v hlavě nějaké vize, kam by firma měla směřovat po vašem odchodu? Nenastavujte svým následovníkům nesplnitelné cíle a naučte je, že jen snaha nestačí – důležitější je něco udělat a něčeho dosáhnout.
Zaveďte nové technologie a implementujte sociální média
Než firmu přenecháte svým potomkům, zapojte do podnikání také nové technologie a sociální média, protože po vašem odchodu by beztak došlo k jejich propojení s byznysem. Alespoň sami ještě dohlédnete na to, aby nové technologie váš podnik „nevykolejily“.
Přenechat podnik za úplatu?
Vaši následovníci počítají s tím, že jim podnik přenecháte pouze za tvrdě odpracované roky. Vy byste ale chtěli získat svůj díl. Co s tím? Než ze společnosti odejdete a její vlastnictví přepíšete, ošetřete právními dokumenty to, abyste až do své smrti dostávali určitá procenta z výnosu podniku.