Na co si dát pozor na sociálních sítích?

Sociální sítě dávají zločincům prostor pro zneužití důvěry a sociální manipulaci.

zdroj: stock.xchng by ilker

zdroj: stock.xchng by ilker

Na co se kyberzločinci zaměřují nejčastěji?

Sexuální přitažlivost

Atraktivní muž, žena nebo pikantní zprávy zaujmou nejčastěji. Proto vždy předpokládejte, že za flirtováním cizího člověka se skrývají úplně odlišné zájmy.

Chamtivost

Zprávy slibující rychlý výdělek nebo iphone zdarma jsou dalším oblíbeným trikem podvodníků. Nepodléhejte myšlence, že je třeba na tom něco pravdy. Raději si řekněte, že jde o jasný podvod.

Ješitnost

Kyberzločinci sází na líbivá slova. Oběti jsou přesvědčovány o své výjimečnosti, a že patří do vybrané skupiny šťastlivců.

Důvěřivost

Škodlivé zprávy se často skrývají za známou značkou nebo se odvolávají na slavnou osobnost. Tím vyvolávají dojem důvěryhodnosti.

Lenost

Lidská lenost je další zbraní sociálních podvodníků. Spoléhají na nechuť ověřovat si bezpečnost zdroje. Pozor na nevyžádaná přátelství od socialbotů, za nimiž se skrývají počítačem řízení avataři. Mají tvář, přátele, živě diskutují a sdílí příspěvky. Nedovolte, aby takový avatar získal vaše osobní údaje, ke kterým po potvrzení přátelství získává přístup.

Čtěte také:   Dekorační výrobky z PC myší

Soucit

Po katastrofických událostech se vyrojí řada neexistujících neziskových společností s žádostí o finanční výpomoc obětem. Pohlížejte na to skepticky a raději přispívejte společnostem, které jsou světově známé.

Naléhavost

Jednejte rychle, jinak vám hrozí újma nebo ztráta. To je další z podvodů, který se šíří sociálními sítěmi. Nerozhodujte se ve stresu a záměrně vyvolávaném strachu.

Comments are closed.