Rozdíl mezi neoprenem a sucháčem

Suchý oblek je vhodnou alternativou pro potápěče i vyznavače vodních sportů. V čem se liší od neoprénu?

Co je suchý oblek

Suchý oblek zvaný též lidově sucháč je typ vybavení, které má prioritně za úkol udržet vás pod vodou v suchu a v teple. A to za předpokladu, že se cíleně potápíte nebo se zkrátka počítá s tím, že se namočíte při sportování.

Suché obleky používají vyznavači kiteboardingu, wakeboardingu a dalších vodních sportů, aby si díky nim prodloužili sezónu.

Vyrobeny jsou ze speciálního materiálu, který nepropustí vodu. V tom se suchý oblek liší od neoprénu.

Smyslem neoprénu je naopak malé množství vody propustit, aby se mohla ohřát na teplotu těla. Odtud ostatně také pochází pojmenování suchý oblek. Ačkoli bývá tak někdy přiřazován k neoprénům, jelikož slouží ke shodnému účelu, technologie, kterou se tohoto efektu dosahuje, je odlišná.

Oproti klasickému neoprénu mají suché obleky navíc výhodu i ve vyšší odolnosti, a tedy zpravidla i v delší životnosti.

Nevýhoda je naopak ve vyšší pořizovací ceně. Na cenu bude mít vliv i to, zda má oblek zapínání v zadní či v přední části. První zmíněná varianta je levnější, ale méně pohodlná, bez asistence druhé osoby zapínání nezvládnete.

Čtěte také:   Prodej bytu v Praze: Poradíme, jak navýšit cenu až o 10 %

Základní rozdělení materiálů suchého obleku

Suchý oblek se vyrábí z různých materiálů. Nejčastěji to bývá trilaminát nebo neoprén, který patří k tradičním materiálům. Neoprénový suchý oblek je velmi dobře pružný, což dodává vyšší míru komfortu při pohybu, snadno opravitelný a dobře izoluje.

Trilaminát je materiál, který se vyrábí ze tří vrstev. Vykazuje dobrou opravitelnost zejména při výměně manžet, kterou pravděpodobně budete řešit jako první. A snadno mu i přetěsníte švy. Nedá se sice tak snadno lepit, nicméně je vysoká pravděpodobnost, že další typy oprav vzhledem k jeho odolnosti nebudete potřebovat.

Výhody obou materiálů se pokusil propojit tzv. crashovaný neoprén. Je však poměrně tuhý, což stěžuje pohyb v něm. Špičku současných suchých obleků představují ty trilaminátové s kevlarovou výztuhou. Typická je pro ně nízká hmotnost i velmi dobrá ergonomie.

Jaké jsou výhody obou typů suchých obleků

Především je důležité, aby skutečně dokonale sedl. Neměl by být tedy příliš volný a ani nadměrně těsný, aby vás neomezoval v pohybu. Odvíjet by se tak koupě suchého obleku měla především od tělesné výšky.

Čtěte také:   Vzkaz pro tchýni

Zejména u trilaminátu je nutné mít na paměti, že sám o sobě nemá prakticky žádnou izolační schopnost. Je tak zapotřebí si vybrat i optimální tzv. podoblek.

Ten určuje, jak vám v suchém obleku bude. Skládají se z několika izolačních vrstev, jejichž tloušťka předurčuje komfort. Je však nutné mít na paměti, že silnější vrstvy omezují více v pohybu.

Ačkoli to není tak komfortní jako speciální podoblek, lze tuto spodní vrstvu vyřešit i tak, že si obléknete běžné oblečení, například tepláky a mikinu. Více na Mysticstore.cz.

Comments are closed.