Hydroizolace sklepních prostor

Pokud jsou součástí vašeho obydlí i sklepní prostory, pak určitě i zde požadujete, aby se zde netvořila plíseň, neopadávala omítka a zdivo bylo v dobrém stavu. A to bez ohledu na to, jestli sklep používáte pro uskladnění všemožných méně často používaných věcí, potravin či máte ve sklepě pánskou klubovnu s kulečníkem.

Průnik vlhkosti do sklepních prostor si nevybírá a ani nedělá rozdíly v tom, jak prostor užíváte. Samozřejmě je zřejmé, že v upraveném a zrekonstruovaném sklepě budou problémy s vlhkým zdivem více do očí bijící, avšak princip zůstává stejný. Průnik vlhkosti zdiva, který vždy působí škodu a kterému je potřeba zamezit.

Kde vzniká problém?

Jestliže je již na pohled patrné, že fleky tvořící se na zdivu jsou způsobeny průnikem vlhkosti, pak je situace více než zřejmá. Bohužel ne vždy je problém takto viditelný. Zprvu totiž vlhkost působí na zdivo, které pomalu poškozuje, a teprve až v pokročilejších fázích je ovlivněna i vnitřní omítka, která nám dá jasný a viditelný signál, že je něco v nepořádku.

Čtěte také:   Skládací koloběžky, v čem tkví jejich výhody

Sklepní prostory nemovitostí jsou již z principu mnohem více náchylnější na vlhkost než zdivo nad úrovní terénu. Kolem nich se nachází zemina a půda, který neustále na zdivo působí. V půdě se nachází vlhkost, která nemůže být vlivem slunce nebo větru mírněna. Proto i zdivo pod úrovní terénu musí být na toto připraveno a dostatečně dobře izolováno. A to nejen tepelně, ale v tomto případě i právě proti vlhkosti.

Pokud tomu tak není, může se objevit problém s průnikem vlhkosti, který má za následek pozvolnou destrukci zdiva. To se dříve či později promítne i na samotné omítce.

Účinná hydroizolace spodní stavby

Kvalitní hydroizolace spodní stavby je zárukou toho, že sklepní prostory vydrží působení vlhkosti z vnější strany a zdivo tak zůstane funkční, stabilní a nepoškozené. Bohužel v mnoha případech je na objektech, které se s touto nepříjemnou situací potýkají, izolace nedostačující. V tomto případě je potřeba hydroizolaci dodat. K tomu slouží nejrůznější metody prováděné specializovanými firmami, které dokážou i stávajícímu zdivu potřebnou vodoodpudivou vrstvu dodat.

Provádí se tak například formou narážení plechů, svislé hydroizolace či injektáže zdiva, kdy se do vnitřních struktur zdiva vpustí pod tlakem dodatečná speciální hydroizolační směs bránící vlhkosti v dalším pronikání.

Comments are closed.