Neštovicová turistika, aneb nechat nakazit děti?

Neštovice je onemocnění, které je lepší prodělat v dětství, jelikož jeho průběh v dospělosti je vážnější a hrozí i trvalé následky.

zdroj: stock.xchng by Ccile Graat

zdroj: stock.xchng by Ccile Graat

Jakmile tato nemoc propukne u malého dítěte, není výjimkou, že maminka informuje své známé s malými ratolestmi, aby se jejich děti přišly nakazit.

Neštovice se objevují zejména v zimním období, což je pro dítě výhodnější, než kdyby muselo být tři týdny doma v létě.

Nákaza nebo očkování?

Doktoři nejsou zajedno. Jedni řízené nakažení schvalují, druzí jsou proti. Stejné bouřlivé ohlasy vyvolává i samotné očkování proti této nemoci. Není povinné a není hrazeno z pojištění. Ke všemu se neví, kolik let vakcína v těle účinkuje a zda není zapotřebí přeočkování. Očkování je proto doporučováno pouze rodičům, kteří toto onemocnění neprodělali.

Odpůrci, kteří jsou proti řízenému nakažení, varují, že ne každé dítě prožívá neštovice mírněji než v dospělosti. V krajních případech může mít nemoc horší průběh a mohou se objevit komplikace, které mohou vést až ke smrti. Takový rodič si pak záměrné nakažení nikdy neodpustí.

Čtěte také:   Právě teď je nejlepší čas na vyšetření mateřských znamének

Neštovice v dospělosti

Počítat musíte s vysokými teplotami a s možností ohrožení reprodukčních schopností. U dospělých mužů může vir neštovic napadnout varlata a u žen způsobit komplikace v období těhotenství, které mohou vést až k potratu.

Jaký názor na „neštovicovou turistiku“ máte vy?

Comments are closed.