Pampeliška v kuchyni

Pampeliška, zvaná také smetanka lékařská, je posel jara. Kvete na loukách, trávnicích, zahradách. Děti si ní rády hrají a dospělí si z nich vyrábějí zdravý pampeliškový med. V lidovém léčitelství je známa po staletí. Podporuje trávení, omlazuje pleť, snižuje krevní tlak, působí jako antirevmatikum, posiluje imunitu a mnoho dalšího.  

pampeliškaPampeliškový med podle chuti a fantazie

Pampeliškový med se vařil již před několika léty. Oblíbenost tohoto sladkého sirupu je čím dál tím větší, a poslední dobou se můžeme setkat s tím, že se do něho přidávají další suroviny. Meduňka, máta, ale i trochu strouhaného čerstvého zázvoru dodává sirupu nezaměnitelnou chuť a aroma. Základem je ale 300 velkých, zlatavých květů pampelišky, 1 kg třtinového cukru, 2 citróny. Příprava je velice jednoduchá. Květy důkladně omyjeme, vložíme do většího hrnce a zalijeme zhruba 1 litrem vody. Přivedeme k varu a promícháváme dalších 10-15 minut. Poté přidáme na kolečka nakrájené citróny, ale i pomeranče a necháme odstát 24 hodin.  Další den přecedíme, přidáme cukr a znovu povaříme 3,5 hodin. Horký, pampeliškový med vlijeme do sterilizovaných sklenic a uzavřeme.

Čtěte také:   Co platí na kocovinu

Pampeliška v kuchyni

Listy pampelišek obsahují cenné vitamíny, stopové prvky, ale i minerály. Doporučují se sbírat v období březen až duben. Později totiž listy pampelišek hořknou. Můžete z nich připravit zdravý, lehký salát, ale i vaječnou omeletu. Z kořene připravujeme vynikající detoxikační čaj, ale i kávu. Příprava kávy není náročná. Kořen nejprve důkladně omyjeme a nakrájíme na centimetrové kousky, které opražíme. Buď na pánvi, nebo v troubě o dvě stě stupňů. Nesmí se spálit, nebo mít mírně černou barvu. Když je kořen důkladně upražen (suchý, tvrdý), umeleme ho v kávovém mlýnku.

 

Obrázek: pixabay.com

 

Comments are closed.