Jaké zvolit barvy do místností?

Aby byt nebo dům vypadal barevně vyváženě, zvolte maximálně dvě základní barvy a pracujte s jejich odstíny a kombinacemi. Pomocí barev docílíte, aby místnost působila studeně nebo teple, klidně nebo hlučně.

zdroj: stock.xchng by Billy Alexander

zdroj: stock.xchng by Billy Alexander

Kam se jaká barva hodí?

Žlutá

Optimistická žlutá je vhodná do dětského pokoje, pracovny nebo chodeb. Umí zesvětlit jakýkoliv prostor. Stimuluje myšlení a schopnost soustředit se. Barvě se vyhněte, pokud máte hyperaktivní děti.

Modrá

Výborně se hodí do ložnice pro svůj uklidňující účinek. Naopak je nevhodná do kuchyně a jídelny, protože potlačuje chuť k jídlu. Světlé odstíny modré působí lehce a vzdušně, kdežto tmavé vyvolávají pocit napětí a zmenšují prostor.

Zelená

Vymalujte si jí ložnici, pracovnu nebo ji použijte do hlučnějších místností. Subjektivně snižuje vnímání hluku.

Červená

Barvu kombinujte s klidnějšími odstíny a natřete jí zdi tam, kde má dojít ke zvýšení pozornosti a aktivity. Vhodná je do velkých prosvětlených místností, protože prostor opticky zmenšuje.

Oranžová

Prozáří prostor a dodá energii. Hodí se do dětského, obývacího pokoje, jídelen a kuchyní. Místnost vymalovaná oranžovou bude vypadat větší.

Čtěte také:   Ztratili jste klíče? Zámek Vám dá druhou šanci

Bílá

Tuto neutrální barvu je možné použít kdekoliv. Působí klidně a vyváženě a nepohlcuje světlo.

Černá

Ponurá černá je barvou negativní. Pokud ji však milujete a chcete ji zakomponovat do interiéru, doplňte ji o oranžovou nebo žlutou.

Comments are closed.