Tipy, jak vybrat kvalitní sluneční brýle

Sluneční brýle chrání náš zrak před UV zářením a minimalizují vznik mimických vrásek kolem očí. Většina lidí má za to, že sluneční brýle stačí nosit jen v létě, ale opak je pravdou. Měli bychom je používat i během roku. Sluneční svit v zimním období sice není moc intenzivní, ale na zemi dopadá škodlivé UV záření, které ohrožuje zrak. Zejména na horách je velké nebezpečí vzniku zánětu spojivek ze slunečního svitu, který se odráží od sněhu.

zdroj: stock.xchng by marta dehnel

zdroj: stock.xchng by marta dehnel

UV filtr

UV filtr odfiltruje ze slunečního spektra UV paprsky. Na některých brýlích je na stranici vyražen symbol UV spolu s číslem, které má vypovídací hodnotu o kategorii a kvalitě filtru. Symbol CE zase označuje normu odpovídající Evropské unii.

Intenzita zabarvení čočky

Pro každé roční období je vhodné zvolit různou intenzitu zabarvení. Propustnost světla nám značí číslice od 0 do 4. Platí úměra, že čím je kategorie filtru vyšší, čím čočka propouští méně světla a je zabarvenější. Čočka v kategorii 4 je ideální na dovolenou k moři nebo pro lyžování na ledovci. Zároveň se nedoporučuje pro řízení motorových vozidel.

Čtěte také:   Nakupování v asijských e-shopech

Konstrukce

Brýle musí perfektně sedět, netlačit na spáncích a nesmí být příliš úzké přes nos. Zároveň by vám měly slušet.

 

Comments are closed.