Organizace na ochranu lidských práv Walk Free Foundation sestavila index otroctví a Česká republika z toho nevyšla vůbec dobře. Ukázalo se, že jsme spolu s Maďarskem v rámci Evropy na třetím místě zemí, kterou nejvíce ohrožuje moderní otroctví. Ohroženo jím je v naší republice téměř 38 tisíc obyvatel. Na prvním a druhém místě se umístila pouze Albánie a Černá Hora.
Co si představit pod pojmem moderní otroctví?
Do pojmu moderního otroctví jsou zahrnuty nucené práce, prodej nebo zneužívání dětí, dlužní otroctví (děti jsou nuceny pracovat pro dospělé, kterým dluží jejich rodiče) či obchodování s lidmi.
Podle čeho se vše vypočítává?
Walk Free Foundation pracuje s indexem, který je složen z několika ukazatelů, jako je poměr zotročené populace, počet dětských sňatků a úroveň obchodování s lidmi.
V celosvětovém měřítku patří České republice 54. místo z celkem 162 zemí světa. Slovensko, Polsko a Chorvatsko skončily na osmém místě v rámci Evropy.
Přesto si Evropa vede vcelku dobře. Z celkového počtu 29,8 milionů zotročených lidí jich je 1,82 % v Evropě. Nejnižší procento vůbec mají země Západní Evropy. Pozitivní vliv na potlačení otroctví mají nízká úroveň korupce, respekt vůči ženám a lidským právům a účinné a komplexní zákony proti otroctví.