Kaštany nejsou jenom na hraní

Podzim je ve znamení pouštění draků, opékání brambor, sběr hub, ale také velice oblíbené činnosti dětí, sbírání kaštanů. Každý z nás si jistě pamatuje soutěž ve sběru kaštanů, nebo jsme ve výtvarné výchově vyráběli zvířátka, podzimní dekoraci, nebo jsme je odnesli myslivcům pro lesní zvěř na zimu. Kaštany mají ale ještě jednu úžasnou věc a to, že jsou léčivé.  Naše prababičky používaly kaštany jako prostředek proti bolesti zad, revmatickým nemocem, nachlazení. Jak to tady je?

Sbírej tolik kaštanů, kolik ti je let

Říká se, že aby člověk byl zdráv, musí si vložit pod polštář vložit kaštanů, kolik mu je let a ještě o jeden více. Ty by neměl vytahovat nejdříve do prvních jarních dnů. Jestli to opravdu pomáhá nebo ne, musí zjistit každý člověk sám.

Jeden kaštan do kapsy

Lidoví léčitelé doporučují také vložit jeden kaštan do kapsy. A proč? Prý pomůže proti nachlazení, bolesti kloubů, zad, zlepšit psychickou pohodu a v dřívějších dobách bychom se také mohli dočíst, že pomáhá i od neplodnosti. Co za mě můžu je říci, že je to skvělá pomůcka, máte-li stres, nebo si potřebujete zkrátit dlouhou chvíli.

Čtěte také:   Sladké vánoční ozdoby

Koňská mast, nebo-li kaštanová tinktura

Koňskou mast ocení lidé, kteří trpí bolesti zad, kloubů, různých revmatických bolestí, ale i migrény. Nemusíte si ji ale hned kupovat v lékárně. Můžete si ji vyrobit sami. A jak? Jednoduše. Na jeden litr alpy (klasická, nebo bylinná), či domácího čistého alkoholu (30-40%), potřebujete 30 gramů nastrouhaných, čistých kaštanů. Vše se vloží do sterilní láhve, dostatečně uzavře a nechá se louhovat 3 týdny v chladnějším prostředí. Poté se tinktura přefiltruje a základ koňské masti máte hotový.

 

Zdroj: pixabay.com

 

 

Comments are closed.