Co platí na vodní kámen?

České hospodyňky bojují se skvrnami na vodních bateriích, povlaky na sprchových hlavicích či s usazeninami v rychlovarné konvici. Jak odstranit vodní kámen? To vám poradíme v dnešním článku.

zdroj: stock.xchng by David Jones

zdroj: stock.xchng by David Jones

Rychlovarná konvice

Naplňte konvici roztokem octa a vody v poměru 50 : 50 a nechte projít varem. Poté konvici pořádně vypláchněte čistou vodou, dokud nezmizí octový zápach.

Špinavé nádobí

I nádobí se zanáší vodním kamenem. Nasypte do starého hrnce sodu, přilijte vodu a zahřejte na 60 stupňů. Vložte do hrnce nádobí a nechte 20 minut působit.

Vany, sprchy, baterie

Připravte si roztok z vody a octa. Směs aplikujte na místa postižená vodním kamenem a nechte 10 minut působit. Poté setřete.

Toaleta

Trápí vás v toaletě usazeniny? Nalijte do záchodové mísy roztok kyseliny solné a nechte krátce působit. Poté mísu vydrhněte štětkou.

Pračky a myčky

Žijete v oblasti s tvrdou vodou? Pak je zapotřebí chránit spotřebiče. Při každém praní či mytí použijte změkčovač vody. Pokud jsou vaše spotřebiče postiženy vodním kamenem, snižuje se jejich životnost a narůstá spotřeba elektrické energie. Rychlou pomocí na zanesenou pračku je ocet. Nalijte 1 litr octa do bubnu pračky a zapněte ji na program 90 stupňů. V případě, že je pračka silně zanesena, postup několikrát opakujte.

One Comment

  1. Já mám zkušenost z radikálním řešením, nechal jsem si nainstalovat změkčovač vody a vodní kámen již neřeším!