Jak vyrobit plast z recyklovaného plastu

Bez plastu si život již nedovedeme představit. Z plastu se dá snad vyrobit všechno kolem nás. Plast se vyrábí z ropy pomocí chemicko – technologických postupů a jejich výsledný produkt se zdokonaluje různými přísadami, barvivy a podobně. 
kulička z plastuA co si tak zkusit vyrobit svůj vlastní plastový výrobek. Jsou tři možnosti jak to udělat. První je tedy z ropy, což my určitě dělat nebudeme, ale dá se vyrobit z recyklovaného plastu a mléka. Pojďme si tedy vyrobit plastový výrobek z recyklovaného plastu.

Co k tomu potřebujeme/postup:

  • sklenici
  • aceton
  • recyklovaný plast ( kelímek, tácek) polystyrén

Postup je velice jednoduchý. Do sklenice nalijeme asi 1 cm acetonu. Pozor, aceton je chemická látka, která by mohla způsobit poškození očí. Proto mějte ochranné brýle na očích. Dále do acetonu vkládáme malé kousky polystyrénu, zhruba tak asi jedna miska, či dva kelímky. Nechte působit zhruba 5 minut, kdy dojde k vypaření acetonu. Na dně vám vznikne bílá, plastelínová hmota. Obecně platí pravidlo, čím déle necháte působit polystyrén acetonem, plast bude pevnější. Takto vzniknou hmotu vložte do různých tvarových nádobek, či si z nich vytvořte kuličky a na špejli je napíchejte. Nechte vyschnout asi 24 hodin a poté obarvujeme výrobky, dle naši fantazie.

Čtěte také:   Jak opravit promáčknutý nárazník, blatník

 

Obrázek:  http://hacknmod.com/hack/make-your-own-plastic/

Comments are closed.