Poraďte si s nástrahami Vánoc

O Vánocích a během oslav nového roku dochází k nejvíce úrazům. Na vině jsou nejen petardy a svíčky, ale i konzumace pochutin, ryba plná kostí, náledí nebo zásah elektrickým proudem.

zdroj: stock.xchng by Anu Länsisalmi

zdroj: stock.xchng by Anu Länsisalmi

Jak se zachovat při úrazech?

Kost v krku

Na babskou radu, abyste zajedli zapíchnutou kost kusem chleba, raději zapomeňte. Kost se vám může zapíchnout ještě hlouběji do jícnu. Ani se nepokoušejte vyvolávat zvracení a rovnou vyrazte na pohotovost. Před tím můžete spolknout několik kapek citronové šťávy, která kost změkčí.

Udušení rohlíkem

Stačí špatně polknout a rázem u vás dojde k dávivému záchvatu. Někdy cizí těleso vyjde při kašli, ale pokud ne, dusícího uchopte zezadu kolem pasu a rychle a prudce stlačte bránici směrem k sobě. Pokud osoba upadne do bezvědomí, zkuste těleso vyjmout rukou a zahajte umělé dýchání. Ihned volejte první pomoc.

Žlučníkový záchvat

Popadla vás žlučníková kolika? Léčete ji klidem a teplem a léky proti bolesti a křečím vnitřností. První dva dny si naordinujte dietu v podobě čaje a sucharů. Jakmile se objeví teplota, navštivte lékaře.

Čtěte také:   Vánoční dekorace - plastový sněhulák

Alkoholové následky

Pokud jste to s alkoholem přehnali, první pomoc je silná černá káva. Dobré je také vyvolat zvracení a pak se uložit do tepla a vyspat se. Pijte dostatek vody, nejlepší jsou sycené minerálky.

Úraz hlavy

Při nešťastném pádu se můžete uhodit do hlavy a způsobit si otřes mozku. Ten se projevuje výpadky paměti na krátké období těsně před úrazem. Dalším projevem je nevolnost nebo zvracení. Pokud takový člověk upadne do bezvědomí na více než 15 minut, neprodleně volejte záchranku. Zraněného uložte do klidové polohy na zádech.

Zlomenina

Znehybněte postiženou oblast a opatrně dopravte zraněného k lékaři.

Zranění oka

K odstranění cizího tělíska použijte kapesník. Nepodařilo se vám ho vyndat? Překryjte oko sterilním obvazem a vyhledejte lékařskou pomoc.

Popáleniny

V případě zásahu elektrickým proudem, vypněte elektrický proud a uhaste plamen. Popálené údy ponořte do studené vody, nebo potírejte kostkami ledu či použijte ledové obklady. Lékařské ošetření je nezbytné, pokud se vám utvoří puchýře.

Otrava jmelím

Snědly vaše děti 3 a více bobulek jmelí? Podávejte jim hodně tekutin, dejte 3 – 5 tablet aktivního uhlí a vyhledejte lékařskou pomoc.

Čtěte také:   Jarní detox

Otrava prskavkami

Prskavky obsahují jedovaté části. Pokud některou část prskavky vaše dítě požilo, odstraňte mu zbytky z úst a volejte lékaře. Pokuste se zjistit, jaké množství dítě spolklo.

Comments are closed.