Za jakými objevy stojí Google Earth II.

Program Google Earth vyjevil dost zajímavé věci, o nichž lidé neměli ponětí. Pojďme si představit ty nejvíce fascinující a dech beroucí objevy.

zdroj: stock.xchng by Ten a

zdroj: stock.xchng by Ten a

Fosilie starodávných savců

Kameníci v Itálii řezali kousky z velkého kusu egyptského vápence a narazili na kostru patřící 40 milionů let staré velrybě. To zaujalo vědce z Michiganu. Protože bylo nemožné vysledovat původ této desky, použil k odhalení tajemství Google Earth, prostřednictvím kterého našel řadu vápencových útesů pomalu se měnících na desky. Vydal se do oněch míst a narazil na starodávné jeskyně, kde navěky zůstaly uchovány kostry malých savců, kteří žili před 18 až 20 milióny let.

Starověké rybářské pasti

Ve vodách Poppit Sands na západním pobřeží Walesu nalezli archeologové pomocí Google Earth něco zvláštního. Pod vodou se rýsovalo přesně tvarované velké „V“, což v minulosti představovalo starověkou past na ryby. Tyto podvodní pasti sloužily k chytání velkého počtu ryb. Když byl odliv, ryby byly nuceny proplout skrz nejbližší mezeru, ve které mohla být umístěna síť.

Čtěte také:   Novoroční předsevzetí – aneb jak ho dodržet

„Nový“ lidský předek

O Vánocích roku 2007 profesor Lee Berger hledal pomocí Google Earth jeskyně a našel přes 500 nových míst, kde by se daly nalézt staré kosti. Vybral si oblast Cradle of Humankind, která leží poblíž Johannesburgu v jižní Africe. Objevitelem byl nakonec jeho syn; když běžel za svým psem, zakopl o starou větev, která se ukázala být dva miliony let starou fosilií člověka. Jednalo se o nový druh s málo vyvinutým mozkem, dlouhými pažemi a rozvinutou pánví. Nově objevený druh je nejspíš předkem druhu Homo erectus.

Comments are closed.