Jak ošetřit popáleniny

O vánočních svátcích vládne domácí pohoda, která však může být narušena nečekaným úrazem.

Statistiky ukazují, že v období Vánoc dochází nejčastěji k drobným poraněním, které si způsobíme v kuchyni. Dalším, mnohem závažnějším úrazem, jsou popáleniny. Ty si zejména přivodí ženy během pečení cukroví.

zdroj: stock.xchng by ben merghart

zdroj: stock.xchng by ben merghart

Co je popálenina?

Popálenina je zranění, které jsme si přivodili působením vysokých teplot na povrch těla. Může jít i o poškození kůže chemickými látkami, UV zářením nebo elektrickým proudem. Popáleniny se hojí velmi pomalu. Závažnost je pak posuzována rozsahem, hloubkou, věkem, umístěním a příčinou.

Závažnější popáleniny způsobují bolest a ztrátu tekutin. Popálený člověk je pak náchylnější k infekcím a na poškozené tkáni se tvoří jizvy.

Jak ošetřit drobné a povrchní popáleniny

Tyto popáleniny zvládneme ošetřit sami. Spálili jste se o horký plech? Zasaženou plochu chlaďte několik minut pod tekoucí studenou vodou. Před manipulací s ránou si nezapomeňte pečlivě umýt ruce. Popáleninu nezasypávejte ani ničím nepromašťujte. Vezměte pouze náplast na popáleniny a ránu překryjte. V případě, že u vás došlo k popáleninám vyššího stupně, je vždy nutné vyhledat lékaře.

Čtěte také:   Vánoční prostírání

Další zajímavé články

Comments are closed.