Osvěžující, léčivý bezový sirup

Už dávno naši předkové věděli o léčivých účincích černého bezu. Vyráběli si z něho sirupy, čaje a dokonce i smažené řízečky. Doba kvetení černého bezu je v plném proudu a tedy neseďte doma a vyražte na sběr tohoto léčivého květu. Při sběru si ale dejte pozor na záměnu s bezem cheblí. Bez blebí je bylina 1 až 2 metry vysoká, nemá kůru a největším rozdílem je v zabarvení květu – květy jsou červenavě bílé.

černý bezVýroba bezového sirupu není náročná, ale musí se dodržovat určitá pravidla, aby vydržel i několik měsíců. Potřebujeme k tomu: 30 velkých omytých květů, 2 velké citróny, 2 kg cukru a 2 litry vychladlé převařené vody. Do převařené vody vložíme omyté květy a na kolečka nakrájené citróny. Necháme  24 hodin odstát, nejlépe v chladnější místnosti. Po uplynutí doby přelijeme přes jemné plátýnko, nebo látkovou plenu a dosladíme cukrem. Mícháme tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí. Používá se jak třtinový, tak krupicový cukr. Krátce povaříme a lijeme do sterilizovaných láhví.  Občas se stane, že sirup se předčasně zkazí. Může to být způsobeno jednak špatně omytou láhví, málo kyseliny citrónové, či špatně omytými bezovými květy.

Čtěte také:   Pampeliška v kuchyni

bezový sirupLéčivé účinky bezového sirupu

Bezový květ obsahuje mnoho cenných vitamínu a minerálů. Působí na posílení imunity, pomáhá při nachlazení, teplotě, kašli, zahlenění, při různých onemocnění cest dýchacích, cévních. Podporuje kojení a sirup je vhodný pro děti od 3 let.

 

Obrázek: pixabay.com

 

 

Comments are closed.