Adrenalinové vodní sporty, které frčí

Na rafty už jezdí kdekdo. Množství vodních sportů je však stále rozmanitější. Tyhle tři novinky nabývají na popularitě:

Wakeboarding

Wakeboarding je neolympijský vodní sport. Svůj původ má v Austrálii 80. let a původně se nazýval skurfing.

Jezdec se při něm nechává táhnout po vodě kabelovým vlekem či lodí. V principu se jedná o sport, který využívá techniky surfování a vodního lyžování. Profesionální jezdci při něm mohou dosahovat i značné rychlosti a provádět na wakeboardu různé triky.

Wakeboarding se však stále častěji stává oblíbenou aktivitou i mnohých amatérů. Zejména je to díky rozkvětu wake parků, s nimiž se zvýšil počet kabelových vleků. V minulosti se používaly hlavně motorové čluny, taková jízda je ovšem pro amatéra náročnější.

Jezdí se na wakeboardu alias prkně. Ačkoli si jej můžete půjčit, obecně se doporučuje mít spíš vlastní. Koupíte si ho totiž tak, aby vám svými rozměry naprosto vyhovoval.

Začít jezdit můžete nezávisle na věku nebo aktuální fyzické kondici. Tomuto sportu se mohou věnovat i děti. Základní postoj na wakeboardu připomíná pozici na snowboardu, stojí se bokem. Umět na snowboardu však není nutné. Základy bez problémů zvládnete během jediné sezóny.

Čtěte také:   Spuštění nového webu o Geocachingu - KESKY.CZ

Kiteboarding

Kiteboarding nebo též kitesurfing či kiting je dalším moderním vodním sportem, který zažívá doslova boom. K jeho rozvoji přispěly technologické inovace, které tento sport dostaly na oči širší veřejnosti a zároveň ho učinily bezpečnější.

Jezdí se při něm na prkně neboli kiteboardu. Coby pohon slouží tažný drak, který využívá sílu větru. Důvod příklonu mnoha sportovců ke kiteboardingu je zřetelný: Pořízení tažného draka, nazývaného taktéž kite, je pro uživatele dobře finančně dostupné. Jednotlivé modely se od sebe liší velikostí i designem.

Tento adrenalinový sport se postupně profesionalizuje a věnují se mu nejen nadšenci u vody, ale i závodní jezdci. Zkušení sportovci umí na prkně předvádět působivé triky. Na kiteboardu se však můžete naučit jezdit i vy.

Z bezpečnostních důvodů je však nutné si nejprve vyzkoušet ovládání tažného draka na souši. Rychlost, jíž může jezdec dosáhnout, je při tomto sportu značná. Samozřejmostí by proto měly být bezpečnostní prvky – záchranná vesta a helma.

Paddleboarding

Půjčovny paddleboardů v tuzemsku vyrostly doslova jako houby po dešti. Této aktivitě tak už propadla nemalá část Čechů.

Čtěte také:   Vánoční, žárovková dekorace

Paddleboard je plovák, na kterém jezdec stojí a pádluje dlouhým pádlem. Zpravidla bývá paddleboard nafukovací, případně mohou být tyto plováky vyrobené z polyetylenu. Pořídit je lze v celé řad velikostí a tvarů v závislosti na tom, do jakých konkrétních podmínek je plánujete vzít.

Paddlebarding je sport, při kterém se pobavíte a dokonale si procvičíte celé tělo. Jeho výhodou je i to, že jej lze provozovat kdekoli, kde je voda: Na řece, na rybníku i u moře. Rovněž není finančně náročný, stačí vám skutečně jen plovák a pádlo.

Paddleboardy mohou být využívány k rychlé jízdě a jezdí se na nich i závody. Paddleboarding je však i oblíbenou rekreační aktivitou, kterou mohou vyzkoušet ti, kteří adrenalinu zrovna neholdují. Jak adekvátně udržet stabilitu zjistíte během několika málo minut.

Kdo má naopak zájem si na nich užít v amatérských podmínkách více dobrodružství, také nebude zklamaný. Použít se dají stejně jako jakékoli jiné plavidlo, třeba rafty. Jezy na nich sjíždět můžete. S paddleboardem tak můžete vyrazit i na výlet, sjet si oblíbené vodácké trasy a poznat krásy naší vlasti.

Čtěte také:   Hydroizolace sklepních prostor

Období před Vánoci je ideálním na přemýšlení o tom, čím potěšit své nejbližší. Letos tak někomu může Ježíšek přinést třeba zrovna paddleboard či vlastní wakeboard. Věříme, že vás náš článek inspiroval k tomu správnému výběru. Pro výběr zkuste např. stránky značky Mystic – mysticstore.cz, která patří k nejvyhledávanějším mezi vyznavači adrenalinových vodních sportů.

Comments are closed.