Splácejte své dluhy, aniž byste přišli o střechu nad hlavou

Jak splácet své dluhy a zachovat si přitom střechu nad hlavou? To je otázka, kterou se dlužníci snaží zodpovědět ve chvíli, kdy se dostanou do situace, kdy jim už reálně hrozí ztráta nemovitosti.

Pokud na ní váznou dluhy a dlužník stále neplatí, může v blízké době očekávat exekuci nemovitosti, nařízenou soudní dražbu, a tedy i nucený prodej své nemovitosti. Cena, za kterou nucený prodej proběhne, se s reálnou hodnotou na trhu vůbec nedá porovnat, je výrazně nižší. Jak se takové situaci vyhnout?

Asi vás napadne, že zkusíte prodat nemovitost na vlastní pěst, že přeci získáte více peněz. Tím ale problém s chybějícím bydlením nemizí. Najít si bydlení s nevlídnou finanční situací a třeba ještě dluhy v zádech není nic snadného. Naštěstí ale existují ještě další možností, které dlužníky před nocováním na ulici zachrání.

Zpětný leasing nemovitosti

Splacení dluhů a zachování si střechy nad hlavou umožňuje zpětný leasing nemovitosti. Jedná se o odkup nemovitosti věřitelem s tím, že dlužníkovi ponechává právo v této nemovitosti i nadále přebývat. Dlužník pak platí tzv. leasingový nájem.

Čtěte také:   Muži milují obnažená stehýnka...

Za to mu věřitel poskytne peníze na splacení dluhů. Z celkové tržní hodnoty domu se jedná o 60 % – 70 %. Dlužník se tak nikdy nedostane na 100 % ceny domu, je to však více než by dostal při soudem nuceném prodeji. A především, má kde bydlet.

Po zaplacení všech leasingových splátek přechází zastavená nemovitost zpět do vlastnictví dlužníka. Tuto jistotu má po celou dobu. Jak získání nemovitosti zpět, tak i nemožnost ji během splácení prodat třetí straně, je ošetřena příslušnými smlouvami.

Placením leasingového nájmu si tak dlužník vlastně byt či dům kupuje zpět do svého vlastnictví. Pokud však splácet nezvládá, o nemovitost přijde.

Své dluhy vždy řešte co nejdříve

Tento způsob výkupu nemovitosti s ponecháním možnosti bydlet je krajní metodou. Poslední před tím, než věřili na zvonek zazvoní exekutor. Přichází na řadu ve chvíli, kdy už splácení nejde řešit z běžných příjmů, nemáte bohaté či vstřícné kamarády a rodinné příslušníky, banky se s vámi odmítají bavit a na jakýkoliv úvěr nejste schopni dosáhnout.

Čtěte také:   Trocha zábavy - poslední věty před smrtí

Riziko této metody spočívá v neschopnosti splácet. Pokud i přes poskytnuté zdroje od věřitele dlužník stále hospodaří ztrátově a nedaří se mu hradit pravidelné splátky, o svoji nemovitost tak jako tak přijde.

Dluhy, ať už pochází z jakéhokoliv zdroje, však lze efektivněji řešit dříve. Například refinancováním, kdy se dluhy od všech věřitelů sloučí pod jeden optimalizovaný a s vhodně nastaveným splátkovým kalendářem.

Pokud si, z jakéhokoliv důvodu, se svými dluhy nevíte rady, nebojte se obrátit na odborníky z Vykupnemovitostipraha.cz s prosbou o pomoc. Čím dříve se do řešení pustíte, tím nižší budou škody a tím méně ve finále zaplatíte.

Comments are closed.