Co mají společného Netflix a studium jazyka?

Možná jste i vy měli během posledních měsíců výčitky, že trávíte příliš mnoho času u seriálů nebo filmů na Netflixu nebo HBO. My se také provinile hlásíme. Zjistili jsme však, že nám mimo zábavy nám toto sledování dává i něco navíc.

Sledování audiovizuálních materiálů je jeden z klíčových prvků výuky i v jazykových kurzech. Ale pouhé pasivní sledování nestačí. V dnešním článku vám dáme několik tipů, jak sledování Netflixu nebo jiných streamovacích platforem využít efektivně ke studiu jazyka a čím to doplnit.

Dobře vybírejte

Dejme tomu, že máte nějakou základní znalost španělštiny třeba ze školy a chtěli byste si ji zlepšit. Nepouštějte se rovnou do Pedra Almodóvara v originále bez titulků. Začněte zlehka například s animovanými kratšími formáty a přes jednodušší seriály se ke klasickým filmům dopracujete postupně.

Nebojte se zeptat na doporučení. V našem pomaturitním studiu mají lektoři pravidelně filmové dny, na které mají předpřipravený seznam filmů a seriálů, které jsou pro výuku jazyků perfektní.

Titulky jako důležitá součást

Nemusíte nikomu dokazovat, že zvládnete sledovat seriály bez problémů v originále a bez titulků! Právě titulky vám mohou velice pomoci pochopit různé obraty a také rozpoznat složitější výslovnost. Jakmile nové slovíčko pak někde uvidíte napsané, budete vědět, jak ho přečíst.

Čtěte také:   Oslavte Silvestra originálně

Zapomeňte ale na české titulky! Jejich používání může sklouznout k tomu, že obsah jen pasivně konzumujete a nic moc vám to nedává. Nestyďte se místo toho některé pasáže přehrát víckrát.

Dělejte si poznámky

Pokud to chcete brát opravdu vážně, začněte si během sledování dělat poznámky. Jakmile vás něco zaujme, napište si to. To je zvyk, který se praktikuje i v klasických jazykových kurzech. Pište si pro vás nové slovní obraty, hříčky nebo slovíčka. Můžete se k nim později vracet a znovu je používat i v jiných kontextech.

Často se totiž může stát, že vás něco zaujme a vy si řeknete, že si to určitě zapamatujete. Po skončení epizody nebo filmu pak marně pátráte v paměti. Pokud chcete být v učení jazyka opravdu efektivní, dělejte si ihned poznámky!

Samotný Netflix nestačí

Na závěr máme jedno upozornění. Nemyslete si, že sledování filmů a seriálů je plnohodnotnou jazykovou výukou. Je to obrovsky přínosné, ale přeci jen se z nich nenaučíte všechno.

Pokud vás láká opravdové ponoření do cizího jazyka, přihlaste se do jazykových kurzů. Tam můžete své nabyté znalosti opřít o gramatické základy, znalosti reálií a celkově zasadit do kontextu. A slibujeme, že vám ty seriály na Netflixu začnou dávat ještě větší smysl.

Čtěte také:   Domy z přepravních kontejnerů

Teď už máte naprosto legitimní výmluvu, proč si zapnout večer seriál nebo film. Nezapomeňte však na naše zásady. Jazykový kurz, který vám dá nové znalosti do kontextu, vám pomůžeme vybrat v Jazykové škole PELICAN, tak nám zavolejte nebo napište!

Comments are closed.