Vánoční tradice a zvyky – které dodržujete?

Vánoce jsou opředeny pověrami, zvyky a tradicemi. Někdo si každý rok kupuje jmelí, někdo si nedokáže Vánoce představit bez kapra nebo lití olova. Každý takový zvyk dotváří jedinečnou vánoční atmosféru.

zdroj: stock.xchng by Michael & Christa Richert

zdroj: stock.xchng by Michael & Christa Richert

Vánoční stromek

Zdobení vánočního stromečku je datováno do předminulého století. V roce 1812 si stromek nazdobil ředitel Stavovského divadla Jan Karel Leibich. Návštěvníci jeho příbytku tuto neobvyklou dekoraci obdivovaly a zakrátko se pověst rozeběhla celou Prahou. Na příští rok měla stromek nejedna měšťanská domácnost.

Jmelí

Připevňuje se nejčastěji na lustr nebo nad dveře. Muž pod ním může políbit jakoukoliv dívku či ženu. Když někomu jmelí darujete, přinese obdarovanému štěstí.

Kapr

Ryby si v minulosti mohli dovolit jen bohatí měšťané. Dnes si štědrovečerní večeři neumíme bez kapra představit.

Zlaté prasátko

Tradice říká, že pokud se na Štědrý den postíte, večer se vám zjeví zlaté prasátko. To vám zajistí hojnost a dobrou úrodu na příští rok.

Rozkrojené jablko

Po štědrovečerní večeři rozkrojte napříč jablíčko. Kdo v něm naleze pěticípou hvězdičku, dočká se v příštím roce zdraví a štěstí. Je jádřinec červavý? Pak vás postihne nemoc. Nejhorší variantou jsou jadérka uspořádána do tvaru křížku. To vám hrozí to nejhorší.

Čtěte také:   Tipy na vánoční dárky na poslední chvíli

Lití olova

Zkuste si vyvěštit budoucnost litím olova. Roztavte nad plamenem kousek olova a vylijte jej do nádoby s vodou. Výsledný tvar je odpovědí na vaši otázku.

Skořápkové lodičky

Do prázdných  skořápek od vlašských ořechů připevněte malou svíčku a pusťte je po vodě v nádobě. Vydržela vaše svíčka dlouho svítit? Bude váš život dlouhý a šťastný. Drží-li se lodička u břehu, zůstanete doma. Naopak pokud se lodička pustí na volnou vodu, vydáte se na cesty.

Házení střevíce

Jste-li svobodná žena, zeptejte se osudu, jestli vás čeká příští rok svatba. Hoďte střevícem přes hlavu. Dopadla patou ke dveřím? Zůstanete nadále doma. Míří špičkou ze dveří ven? Očekávejte vdavky a odchod od rodičů.

Třesení stromkem

Nejčastěji se třese mladou jabloní nebo zlatým deštěm na zahradě. Když dívka zatřese stromkem, čeká, odkud se ozve pes. Z toho směru pak přijde dívce ženich.

Comments are closed.