Chodíte na preventivní prohlídky?

Prevence je důležitou součástí péče o zdraví. Leckdy odhalí onemocnění v jeho počáteční fázi, i když člověk nepozoruje žádné příznaky. Na prohlídky má ze zákona nárok každý občan České republiky a hradí se ze zdravotního pojištění. Řada z nás však neví, na jaké prohlídky má nárok a jak často na ně chodit. Jejich frekvence je stanovena zákonem.

zdroj: Stock.XCHNG by Paul Barker

zdroj: Stock.XCHNG by Paul Barker

Nárok na preventivní prohlídku:

  • u praktického lékaře jednou za 2 roky,
  • u gynekologického lékaře každá žena nad 15 let jednou ročně,
  • u stomatologického lékaře každý občan do 18 let každého půl roku, těhotná žena dvakrát v průběhu gravidity a dospělý občan jednou ročně,
  • u pediatrů novorozenci, kojenci, nemluvňata, batolata a děti v obdobích: prvního roku života devětkrát, dále v 18 měsících, ve 3 letech a dále jednou za dva roky.

Preventivní prohlídka u praktického lékaře se skládá z kontroly očkování, kompletního fyzikálního vyšetření, změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti, orientačního vyšetření zraku a sluchu, doplnění anamnézy od předchozí kontroly a vyšetření moči. Po posouzení zhodnocení rizik z hlediska anamnézy může lékař mužům doporučit klinické vyšetření varlat a ženám klinické vyšetření prsů.

Čtěte také:   Léto plné slunce, ale i intimních problémů

Další zajímavé články

Comments are closed.