Při zařizování a úpravě dětského pokoje mějme na paměti, že prostor dítěti poslouží jako ložnice, obývací pokoj a herna zároveň. Důležitá je nejen funkčnost, ale také bezpečnost. Vybíráme proto takové vybavení, o které se náš potomek nezraní a zároveň se přiblíží jeho snu o dokonalém pokojíčku. Inspirovat se můžeme oblíbenými postavičkami naší ratolesti.
Postel
Ujistíme se, že rám postele, zvláště u té poschoďové, je dostatečně pevný a unese váhu dítěte.
Poličky, regály a skříně
Připevníme je ke stěně, aby nedošlo k jejich převrácení, když se na ně dítě zavěsí. U skříní dbáme, aby bylo jejich otevírání vně i zevnitř lehké. Ideální je nábytek, který má hrany a rohy oblé, případné pravé úhly obložíme pěnovou hmotou nebo samolepicími kryty.
Svítidla a lampy
Před nákupem v obchodě vyzkoušíme jejich stabilitu a teplotu při rozsvícení.
Podlaha
Zakoupíme materiál, kterým předejdeme nachlazení dítěte při hraní na zemi. Řešením je podlahové vytápění nebo krytina z teplých materiálů, jako je linoleum nebo korek. Koberce volíme menší velikosti pro lepší údržbu a eliminaci prachových částic.
Dva v jednom
Rodiny se dvěma dětmi, které nemají dostatek místností pro dva dětské pokoje, ocení palandy. Prostor pod nimi poslouží jako pracovní kout, úložný prostor nebo místo pro hraní. Jak vyřešit pracovní stoly? Ty srazíme uprostřed pokoje proti sobě, aby se děti nemohly pošťuchovat a získaly prostor pro své úkoly a učení. Ani otevřený prostor nemusí být společný. Vypomůžeme si textilním paravánem nebo závěsem, který lze snadno přesunout nebo odstranit.