Ušetřit za topení na poslední chvíli? Jde to!

Děsíte se toho, jaké bude vyúčtování za teplo? Přemýšlíte, jak honem rychle snížit potřebu, ale neláká vás představa, jak doma chodíte v teplých ponožkách a bundě? Zkuste provést malé úpravy a opatření a ušetřete peníze za topení.

zdroj: stock.xchng by Slavomir Uličný

zdroj: stock.xchng by Slavomir Uličný

Utěsněte okna a dveře

Stará okna propustí dovnitř chladný vzduch zvenčí. Pokud jste je nestihli v létě vyměnit za nová, pořiďte si alespoň kvalitní těsnění a utěsněte i spáry v oknech. Ušetříte nemalé náklady na vytápění. I vstupní dveře propouští teplo ven. Kupte si speciální práh s těsněním. Ještě nemáte žaluzie? Chyba! Ty totiž zabraňují úniku tepla skrz okno a zároveň omezují příchod studeného vzduchu zvenčí.

Regulace teploty

Regulujte teplotu v jednotlivých místnostech, zvlášť pokud v některých téměř nepobýváte. Když přetápíte, vyhazujete peníze z okna. Automatická regulace vám uspoří pět až sedm procent nákladů. A když snížíte s místnosti teplotu o jeden stupeň, ušetříte pět až šest procent energie. Vypínáte topení, když odcházíte z domova? Následné vytopení studených místností spotřebuje mnohem více energie.

Pečujte o radiátory

Pravidelně odvzdušňujte radiátory. Vzduch v nich může zvýšit spotřebu až o čtvrtinu. Radiátory nezakrývejte nábytkem ani dlouhými závěsy či záclonami. Utírejte z nich prach a nesušte na nich prádlo.

Čtěte také:   Originální svítidlo vyrobené z plastových lžiček

Větrejte krátce, za to intenzivně

Nenechávejte otevřené okno na ventilaci. Dochází k ochlazování vnitřních stěn. Otevřete ho dokořán a udělejte průvan. V zimě by mělo větrání trvat pět až deset minut.

Comments are closed.