Víte, jak se nosí pončo?

Pončo je velmi praktickým doplňkem. Víte, kudy si vlastně pončo prorazilo cestu do moderních šatníků a jakým způsobem se dá dnes využít?

Kde se vzala ponča

Pončo je původním oděvem obyvatel Jižní Ameriky. Podobný plášť nazývaný pelerína je nicméně znám už od starověku.

Pro domorodé obyvatelstvo se jednalo o univerzální součást šatníku, která nerozlišovala, zda ji nosí muž nebo žena. Významnou měrou však určovala sociální status svého nositele. Podle ponča bylo možné odlišit, ze které rodiny dotyčný pochází i jak je majetkově rod situován.

Do Evropy se původní pončo rozšířilo se španělskými dobyvateli. Podstatnou součástí výstroje se stejně tak stalo pro vojáky ve válce Severu proti Jihu. Ti ponča využívali coby pláštěnku i jako spacák. Praktická funkce ponča se udržela dosud.

Pončo jako praktický doplněk

Nosí se tak v první řadě jako pláštěnka. Turistické pončo se vyrábí z nepromokavého materiálu a schováte pod něj pohodlně dokonce i batoh.

Případně může být využito i jako župan. Ručníkové pončo dokáže úspěšně nahradit na pláži i u rybníka osušku i deku. Vyrábí se zpravidla z polyesteru či bavlny, případně z kombinace těchto materiálů. Díky tomu je pončo velmi příjemné na dotek a zároveň vykazuje žádoucí vlastnosti.

Čtěte také:   Úplněk, aneb proměna na upíra?

Při sportu oceníte jeho schopnost absorbovat vlhkost, ale zároveň rychle schnout a zahřát. Hřejivé pončo využijí při vodních hrátkách i sportovních aktivitách děti i dospělí. Ponča určená k vodě jsou obvykle vybavena i kapucí, nemusíte se proto potýkat s mokrými vlasy, z nichž kape voda.

Sportovní pončo je zároveň diskrétní, neboť sahá až pod kolena. Můžete se díky němu například převléknout z mokrých plavek, aniž byste se stali terčem zvědavých pohledů.

Také ručníková ponča nabídnou stylový design pro dámy nebo hravé motivy pro děti. Rozhodně se tak nemusíte obávat toho, že byste si v ponču připadali jako v nemocničním županu.

Pončo jako módní trend

Od 20. století však tuto součást oděvu známe i jako módní doplněk, nejčastěji v pletené podobě. Ponča se pravidelně objevují v kolekcích světově proslulých módních návrhářů. Ti využívají pro svou tvorbu i vysoce luxusní materiály, jako je kašmír.

Investovat do ponča z kašmíru či vlny se ovšem vyplatí i vám. Už na první pohled totiž působí luxusně a o své nositelce jednoznačně potvrdí, že se v módě vyzná.

Čtěte také:   Neobjasněné záhady historie II.

V chladnějších dnech pončo zastoupí svetr nebo kabátek. Na rozdíl od něj však neobepíná postavu, proto je maximálně pohodlné. Lichotí každé postavě. Sluší mu to ve spojení s úzkými kalhotami i pouzdrovou sukní, především s těmi jednoduchými jednobarevnými, které skvěle oživí.

Odborníci na módu doporučují vybírat hlavně výrazně barevná ponča. Taková do určité míry upozorní na siluetu a vy se tak v oděvu úplně „neztratíte“. Nosit ho ale můžete i samostatně, například místo šatů.

Comments are closed.