Výhody a nevýhody all in one PC

I lidé pohybující se mimo oblasti IT dobře ví, že počítače lze v základním pohledu dělit na počítače stolní a přenosné notebooky. Pokud se ale setkají s pojmem all-in-one PC, často znejistí.

Není divu, neboť se jedná o poměrně nový koncept, který není ještě tak rozšířený. Postupně si ale získává stále větší část „koláče“ na trhu s počítači, a to jak v oblasti firemních nákupů, tak nákupů domácích. Co to tedy je all-in-one počítač, a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

All-in-one neboli vše v jednom

All-in-one PC si lze představit jako jakýsi mezistupeň mezi standardním stolním PC a notebookem. Je totiž sice určen pro použití na jednom místě stejně jako stolní PC, současně ale tvoří (kromě periferií jako myš a klávesnice) jeden celek.

Na první pohled vypadá takovýto počítač jako standardní monitor, zdání však klame. Za samotným monitorem je totiž naskládáno i vše ostatní, tedy procesor, operační paměť, disk… I proto je tento „monitor“ o něco těžší a širší než skutečný monitor. Jak je to ale s dalšími vlastnostmi all-in-one počítačů?

Čtěte také:   Jak rychle založit s.r.o.?

Výhody počítačů all-in-one

Již ze stručného popisu počítače je zřejmé, že největší výhodou tohoto řešení je úspora místa. Zcela vám totiž odpadne klasická „bedna“, čímž se vám uvolní místo na stole nebo pod ním v závislosti na tom, kam jste zvyklí ji umisťovat. Sníží se také počet kabelů, neboť nebude třeba propojovat počítač s monitorem a bude pouze jeden napájecí kabel.

Pro někoho může výhodu all-in-one PC představovat také možnost vytvořit si pracovnu ve skutečně minimalistickém stylu. A ačkoliv není počítač tohoto typu zamýšlený jako přenosný, stěhování jednoho dílu je zkrátka snazší než stěhování celé sestavy. I to může být výhoda.

Ačkoliv all-in-one počítače v lecčems připomínají notebooky, v jedné věci je jednoznačně překonávají: ve velikosti monitoru. Velký monitor je pro práci i zábavu samozřejmě vždy lepší.

A nevýhody?

All-in-one PC mají jako každé jiné zařízení samozřejmě také nevýhody. Jedná se především o to, že nutnost naskládat všechen hardware do malého prostoru za monitor si prostě vyžaduje kompromisy.

Z toho plyne obecně horší výkon, který odpovídá spíše notebookům než stolním počítačům. Zde je však nutno vzít v potaz, že all-in-one PC je obecně určeno pro základní kancelářské či domácí použití, a nikoliv pro náročné aplikace. Jde tak spíše o to, zda od něj nechceme více, než co je schopno poskytnout.

Čtěte také:   Stolek vyrobený z okoralého chleba

Argumentovat lze i špatným poměrem cena výkon (pokud bereme skutečný fyzický výkon počítače), i v tomto případě jde ale o to, k čemu je tento typ počítače určen. Navíc, pokud např. zakoupíte repasovaný all-in-one počítač, můžete ušetřit zajímavou částku.

Repasované počítače přitom procházejí pečlivou kontrolou funkčnosti všech komponent a jejich zátěžovým testováním. I na repasované počítače platí záruka jednoho celého roku. Více na Eurotech.cz.

Comments are closed.