Podzimní alergie útočí

S nepříjemnými alergiemi trpíme zejména na jaře a v létě, kdy je všechno rozkvetlé a ve vzduchu létají částice pylu. Říkáte si, že se vám konečně na podzim uleví? Někomu ano, ale někoho budou trápit podzimní alergie, které jsou stále častější.

zdroj: stock.xchng by Allison Choppick

zdroj: stock.xchng by Allison Choppick

Podzimní alergii způsobují hlavně plísně, prach a roztoči. Když nás v tomto období přepadne rýma a hůř se nám dýchá, pomyslíme si, že jde nejspíš o nachlazení nebo virózu. V řadě případů ale může jít o alergickou reakci.

Roztoči

Roztoči mají na podzim žně. Nastal začátek topné sezóny a v bytech máme teplo a nedostatečně větráme. Roztoči se tak rychle množí. Udržujte proto v bytě přiměřenou teplotu okolo dvaceti stupňů, nezapomeňte odvětrávat a častěji měnit ložní prádlo. Odstraňte těžké závěsy a peřiny ponechte po ránu neustlané. Pokud to počasí dovolí, dejte je na vzduch.

Plísně

Plísně se množí ve vlhkém prostředí. Venkovní plísně vznikají v tlejících rostlinách a ty pak způsobují alergické projevy. Daří se jim i ve starých domech a chalupách. Náchylné jsou zejména kuchyně a koupelny a objevit je můžete i za tapetami. Očekávat je můžete také v novostavbách, kde je dobré těsnění oken a v bytě necirkuluje vzduch. Ve vnitřních prostorách proto používejte odvlhčovač vzduchu a kontrolujte potraviny.

Comments are closed.