Syndrom nešikovného dítěte

Říkáte si, že máte doma nešikovné dítě, kterému padá všechno z ruky, rozbil vám porcelánový servis po babičce a věčně rozlévá pití? Nebo je takový váš partner a neustále vám tvrdí, že za to nemůže? Pak si odpusťte nadávky, možná vám říkají pravdu. Existuje syndrom nešikovného dítěte, tzv. dyspraxie, která může za nemotornost.

zdroj: patrizio Martorana

zdroj: patrizio Martorana

Dítě nešika

Dyspraktika nelze přehlédnout. O to více to má složitější v dětském kolektivu pro své potíže s pohybovými dovednostmi. Tím dochází k vyloučení z kolektivu a nezájmu o jeho osobu.

Dospělý nešika

Dyspraxie se však netýká jen dětí, ale také dospělých. Tak jako většina vývojových poruch se i dyspraxie s věkem zlepšuje nebo dokonce zcela vymizí. Jsou však i případy, kdy tato porucha přetrvává do dospělého věku. To, co mu činilo v dětství potíže, sice zvládá, ale hůře si vybírá profesi, má potíže naučit se řídit automobil a těžko navazuje přátelství a vztahy kvůli snížené sebedůvěře.

Co pro to můžete udělat?

Především je důležité uvědomit si, že za poruchu nemůže ani dítě, ani partner. Milujte je takové, jací jsou, zvyšujte jejich sebedůvěru pochvalami a nekritizujte je za nezdařenou činnost.

Čtěte také:   Právě teď je nejlepší čas na vyšetření mateřských znamének

Další zajímavé články

Comments are closed.